Jak gustownie ozdobić okna tarasowe?

W nowoczesnych domach i mieszkaniach bardzo często w projektach uwzględnia się balkony i tarasy, które łączą wnętrza z otoczeniem zewnętrznym. Tym samym okna tarasowe stają się ważnym elementem przestrzeni. Ich ozdabianie można przeprowadzić na wiele sposobów, które zależne powinny być przede wszystkim od indywidualnych preferencji, stylu nieruchomości, pożądanej funkcjonalności oraz ogólnej estetyki przestrzeni. Przedstawiamy kilka pomysłów, jak gustownie ozdobić okna tarasowe.

Zasłony i firanki

Powieszenie nad oknem tarasowym zasłon lub firanek może dodać aranżacji miękkości i stylowego wykończenia. Wybór materiałów, które przepuszczają światło, pozwala zachować jasność wnętrza, jednocześnie zwiększając prywatność i budując nastrój intymności. To dobre rozwiązanie do wnętrz skandynawskich i nowoczesnych. Grube kotary doskonale pasują do aranżacji klasycznych, retro i rustykalnych. Skutecznie izolują od światła słonecznego, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w sypialni. W zimowe dni pozwalają na lepsze zatrzymanie w pomieszczeniach ciepła.

Rolety zewnętrzne lub wewnętrzne

Dla bardziej nowoczesnego wyglądu i lepszej kontroli światła zastosować można wybrany rodzaj rolet. Pozwalają one na regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia oraz zapewniają prywatność, gdy jest to potrzebne. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety nadstawne montowane bezpośrednio na ramie okna tarasowego lub rolety elewacyjne montowane na elewacji. Obydwa rozwiązania poprawiają izolację termiczną budynku, zapobiegając utracie ciepła zimą i nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń latem.

Żaluzje metalowe lub drewniane

Żaluzje to bardzo praktyczne rozwiązanie. Można zarówno całkowicie je podnieść lub opuścić, jak i sterować ilością wpadającego do pomieszczeń światła przy pomocy ustawienia położenia lameli. Na rynku dostępne są tradycyjne żaluzje regulowane ręcznie lub nowoczesne wersje sterowane elektronicznie przy pomocy pilota. Wygląd żaluzji powinien być dopasowany do stylistyki pomieszczenia oraz koloru ram okiennych. Przy standardowych białych ramach dobrze prezentują się zarówno żaluzje metalowe, jak i wykonane z jasnego bądź ciemnego drewna.

Markizy zewnętrzne nad oknem

Montaż zewnętrznych markiz nad oknami tarasowymi może dodać kolorytu i charakteru zewnętrznej części domu i przestrzeni tarasu. Markizy zapewniają również cień i ochronę przed słońcem, zarówno na samym tarasie, jak i wewnątrz pomieszczeń. Niektóre markizy są wykonane z wodoodpornych materiałów, co umożliwia korzystanie z tarasu podczas lekkiego deszczu. Dodatkowo mogą chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV, które powoduje blaknięcie mebli, podłóg oraz innych elementów wyposażenia wnętrz.

Panele japońskie, czyli zasłony panelowe

Panele japońskie to rodzaj przesuwnej osłony okiennej, która cieszy się popularnością ze względu na swoją prostotę, nowoczesność i wszechstronność. Składają się z kilku szerokich, pionowych paneli tkaniny, które przesuwają się niezależnie od siebie na prowadnicach zamontowanych najczęściej do sufitu. Ich minimalistyczny i elegancki wygląd dobrze wpisuje się w nowoczesne wnętrza. Panele przesuwają się płynnie i cicho, co sprawia, że są łatwe i wygodne w użytkowaniu. Mogą być obsługiwane ręcznie lub za pomocą systemu motorowego.

Rośliny zielone i kwiaty ozdobne

Okna tarasowe i ozdoby w postaci roślinmogą dodać aranżacji naturalnego uroku i świeżości. Wiszące doniczki, półki na rośliny lub stojaki mogą być wykorzystane do stworzenia zielonej oazy. Do zawieszania doniczek z kwiatami zwisającymi można wykorzystać karnisz. Warto pamiętać, aby konstrukcja zawieszenia była solidna i bezpieczna. Szukając miejsca dla kwietników koło drzwi tarasowych, zwrócić trzeba uwagę na bliskość kaloryfera, który może być szkodliwy dla roślin. Dobrym pomysłem jest też postawienie donic z roślinnością na parapetach zewnętrznych okien sąsiadujących z oknem tarasowym. I w tym przypadku ważne są kwestie bezpieczeństwa – doniczki powinny zostać zabezpieczone przed przypadkowym upadkiem.

Jak gustownie ozdobić okna tarasowe: inne rozwiązania

Ciekawym pomysłem na atrakcyjny wygląd okien tarasowych jest powieszenie koło nich dodatkowego oświetlenia – na przykład lampek girlandowych lub łańcucha świetlnego typu cotton balls. Pozwala to na stworzenie wieczorami przyjemnej i przytulnej atmosfery. W pokojach dziecięcych na szybie okna tarasowego umieścić można ozdobne naklejki. Mogą przedstawiać postaci z bajek lub być związane z porami roku i różnymi świętami – na przykład jesienią, Halloween czy Bożym Narodzeniem.

Pamiętaj, aby dopasować dekoracje do stylu całego domu i funkcji przestrzeni tarasowej. Ważne jest, aby ozdoby były nie tylko estetycznie atrakcyjne, ale także praktyczne i dopasowane do indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z ekspertami z Nexbau w celu uzyskania większej ilości porad dotyczących ozdoby okien tarasowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *